WIEDZA O MUZYCE
Muzyka jako jedna z dziedzin sztuki odgrywa ogromną rolę w życiu każdego człowieka. Cały czas jest wokół nas. Wszystkie dźwięki, odgłosy i zjawiska akustyczne, jakie dochodzą do naszych uszu, możemy nazwać muzyką. W związku z tym muzyka powinna stać się przyjacielem każdego, a dzieciom od najwcześniejszych chwil ich życia należy umożliwiać obcowanie z nią w miarę możliwości w sposób aktywny.
Gdy nasze ciało nabiera nowych umiejętności, a na pewno gra na instrumentach, śpiew lub taniec tego wymaga, mózg musi te nowe umiejętności „zapisać”. Związane jest to z powstawaniem większej ilości połączeń między neuronami. Te zazwyczaj mają ich kilka. Powstaje więc sieć, która jest ukrytym potencjałem. Ucząc się nowych rzeczy, rozwijamy umysł i mózg. Mamy też poczucie, jakbyśmy stali się mądrzejsi. Gdybyśmy zbadali mózgi ludzi aktywnych muzycznie i tanecznie, to okazałoby się, że zmieniła się ich aktywność umysłowa. Badania mózgów ludzi kreatywnych wykazały, że kreowanie nowych wizji i rozwiązań jest powiązane z inną niż przeciętna aktywnością elektryczną kory mózgowej.
JESTEM NAUCZYCIELEM?
LICZBY MÓWIĄ SAME ZA SIEBIE
2977
"Jesteśmy stworzeniami muzycznymi"
Jeśli ciekawi Cię ta teza, to koniecznie przeczytaj książkę dr. Oliviera Sacksa o sile muzyki, jaką jest muzykofilia. Uważa on, że rytmy i dźwięki zajmują więcej miejsca w naszym mózgu niż chociażby umiejętności językowe. Jako neurolog odkrył i zbadał, jaką rolę muzyka odgrywa w naszym życiu. Jedną z praktyk dr. Sacksa jest śpiewanie osobom z afazją, czyli zanikiem mowy, utworu "Happy Birthday". Według niego jest to punkt wyjścia do leczenia pacjentów z tą dolegliwością, aby kiedyś w życiu jeszcze śpiewali...